“Допоможемо дитині подолати страхи” від 30 грудня 2024 року.
Джерело: «Радіо Ностальжі 102.4 FM»
Доброго дня ! продовжуємо в нашому ефірі радіо Ностальжі 102,4 ФМ програму « Допоможемо дитині подолати страхи».
Сьогодні ми поговоримо про те як допомогти дитині триматися у важкі дні . Психіка дитини під час війни страждає більше, але й здатна швидше відновлюватися. В умовах війни ми, дорослі, балансуємо нині зі своєю психікою, як у хиткому човні. Що вже казати про дітей, котрі прив’язані емоційно до стабільного стану батьків та близьких у сприйнятті навколишнього світу. І в цьому нам допоможе дитячий психолог Ковальська Вікторія Сергіївна, яка сьогодні розповість як допомогти малечі зі ще не сформованою психікою триматися у важкі дні, а також як дорослим сприяти відновленню дитячої психіки.
Вікторія Сергіївна , кажуть ,що гра у війну допомагає позбутися дитячої агресії? Чи нормально те, що нині наші діти грають у війну? Чи не вплине негативно це на їхню психіку у майбутньому?
Ігри у війну були присутніми завжди, вони не з’явилися саме зараз, можливо, лише активізувалися. Для кожного вікового періоду свої ігри: дошкільнятам і дітям молодшого шкільного віку властиві рольові ігри, а підлітки полюбляють комп’ютерні. Дітям дуже важливо для набуття життєвого досвіду програвати свою агресію через гру, завжди в їхніх іграх є погані і хороші, завжди грали проти когось, хтось намагався визначати свою перевагу. Гра у війну – це програвання агресії, вона дає можливість відчути і пропрацювати конкуренцію, насолодитися відчуттям переваги над кимось. Граючись, дитина може проагресувати актуальні для неї саме зараз негативні емоції, і вони не залишатимуться всередині, не матимуть наслідків для психіки.
Вікторія Сергіївна, до нас на студійний телефон зателефонували батьки одного хлопчика, вони помітили що їхня дитина коли грає у війну з іншими дітками робе так звані повторювальні дії в грі, вони питають чи є це нормальним ?
Дякую за запитання, дуже важливо, що батьки такі дії вчасно могли помітити. Якщо ці дії є достатньо довготривалими, то на це слід звернути увагу. Поряд із повторюваними діями в грі у дитини можуть проявлятися інші симптоми: порушення сну, жахи-сновидіння, помітна сенсорна гіперчутливість – коли дитина реагує на різкі звуки, яскраве світло. А також дитина має загальну тривожність чи у неї з’явилися страхи, яких раніше не було. На все це батькам слід звернути увагу і за потреби знайти фахівця – психолога, щоб допомогти дитині впоратися з проблемами».
Ще таке запитання надійшло – Чи варто суворо виховувати дітей у нинішній складний воєнний час, чи краще бути поблажливішими? Чи не будуть через це прогалини у виховному процесі?
Зараз батькам треба дати дитині відчуття стабільності, а виховання і дотримання встановлених батьками правил – це завжди відчуття стабільності. Дитина засвоює це і таким чином закріплює відчуття власної значущості.
«Питання щодо поблажливості зараз не на часі. Для дитини важливіше чітке розуміння й усвідомлення того, що поряд надійні батьки, які створюють для неї відчуття безпеки і дають впевненість, що завжди можуть допомогти. На мою думку, нинішній час навпаки вимагає від батьків, щоб вони чіткіше будували взаємодію з дітьми, пояснюючи свої очікування, а дитина мала можливість проговорити власні очікування і розуміння того простору, в якому вона існує».
Дякуємо , що Ви слухали програму «Допоможемо дитині подолати страхи». «Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States».
До зустрічі у наступних ефірах.
Підпишись