Нове на сайті
Інтерв'ю
Новини області
Новини України
Оголошення
Афіша

“Допоможемо дитині подолати страхи” від 15 листопада 2024 року.

“Допоможемо дитині подолати страхи” від 15 листопада 2024 року.

Доброго дня ! В ефірі радіо Ностальжі 102,4 ФМ  програма « Допоможемо дитині подолати страхи».

Війна – це травматична подія для всіх. Особливо для дітей. Але дорослі можуть мінімізувати її вплив. Адже саме від поведінки дорослих, їх реакції залежатить спокій юних громадян. Як говорити з дітьми про війну, як допомогти їм зберегти психічне здоров’я, від кого і від чого воно залежить, розповідає дитячий психолог Ковальський Вікторія Сергіївна.

Вікторія Сергіївна, як дітям говорити про війну в Україні?

– Сьогодні ми не можемо мовчати. Діти мають право зрозуміти, що таке війна, чому вона почалася в Україні і які руйнування вона приносить. Батькам необхідно бути делікатними, поступовими, співпереживаючими: але відповіді зараз треба давати правдиві, наскільки серйозною не була б ситуація.  Жодна тема не має бути табуйованою. По суті, правило номер один – нічого не приховувати від дитини. Ми, звичайно, можемо змінити тему, але не варто обманюватись, діти дуже добре вловлюють емоційні зміни, у них є «шосте» почуття. Отже, краще відповідально підійти до пояснення цього історичного періоду нашої країни, налаштувавши довірливий емоційний простір. Завжди відповідайте на дитячі запитання та намагайтеся заспокоїти дитину при кожній нагоді.

Вікторія Сергіївна , наша аудіторія слухачів , задавала запитання в мережі фейсбук при опитуванні – Як дітям пояснити  жорстокості війни ?

-З дітьми краще б ніколи не говорити про це. Проте, коли всюди з’являються новини, фото, відео чи репортажі з фронту, або чого гіршого – якщо дитина сама стала свідком вибухів, жорстокого поводження з людьми, тваринами, насильством і смертю, уникнути розмови стає неможливо. Діти відчувають тривогу та страх дорослих, і водночас розуміють, чи є щирість у тому, що їм кажуть. І саме тому ми маємо бути настільки делікатними та щирими, наскільки це можливо.

Але як найкраще пояснити дітям війну, без підігріву їхніх емоцій?

Насамперед, дізнайтеся, що діти вже знають про війну, в чому полягають їхні сумніви та страхи, а потім спробуйте дати відповіді. Дітям краще пояснювати війну, читаючи казки, вірші, розповідати на прикладі історій, співати пісні. Наразі не говорити про війну неможливо. Кожна дитина прокинулася в один день і стала дитиною війни. Хтось змушений був залишити свій будинок і бігти в безпечне місце зі своєю сім’єю, хтось взагалі втратив свій будинок від обстрілів, а хтось втратив найближчих і рідних людей. Зазвичай дітей дошкільного віку намагалися захистити від важких розмов, щоб негативні новини не впливали на їхній емоційний стан. Проте, тепер кожна дитина потребує своїх відповідей на запитання, підтримки та розуміння того, що відбувається. Говорити про війну з дітьми важливо і потрібно, вони розуміють набагато більше, ніж нам здається, і сказати, що це, наприклад, не вибухи ракет, а грім – нечесно по відношенню до них. Також слід пояснити, що означає повітряна тривога або артобстріл , і як слід діяти, якщо вона почнеться.

Як можна заспокоїти дитину ?

По-перше, важливо фільтрувати новини в сім’ї та дохідливо пояснювати їх дітям, не даючи безлічі тривожних повідомлень спустошити їхню психіку. Контролюйте ЗМІ, щоб дитина якнайменше мала доступ до новин, відео та зображень. Повідомляти потрібно лише підтверджену інформацію. Намагайтеся відразу відповідати на запитання, які ставить дитина, зважаючи на її вік та здатність зрозуміти ті чи інші деталі. Відповідайте тільки на поставлене питання, не варто вдаватися до довгих розповідей, дрібних делатей, подробиць.  Дозвольте дитині їм говорити, плакати, ділитися своїми емоціями та переживаннями, обіймайтеся – тілесний контакт дуже важливий. Плануйте майбутнє, залучайте до посильної допомоги, так вони усвідомлюватимуть свою значущість, хваліть їх. Щоб максимально підтримати дітей у воєнний час, не варто нехтувати звичним способом життя, наскільки це можливо. Зараз, як ніколи раніше, важливо дитині будь-якого віку дотримуватися режиму сну та неспання, продовжувати відвідувати  садок, гуляти з дітьми, приєднуватися до всіх можливих занять з рукоділля, іноземних мов, малювання, музики або фізкультури, – це допоможе дитині мати свою зайнятість, зустрічатися з однолітками, мати відчуття опори та впевненості у майбутньому. Надавайте підтримку вашим дітям вже сьогодні: говоріть про майбутнє, плануйте, повторюйте, що ви поруч і що ви захистите, що дитина у безпеці з вами. Розмови про те, що буде після війни дуже цілющі, вони допомагають одужати від стресу, отримати впевненість у житті після війни.

Дякуємо , що Ви слухали програму «Допоможемо дитині подолати страхи». «Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States».

До зустрічі у наступних ефірах.

 

Поділитись матеріалом