«

»

Янв 13 2020

Распечатать Запись

Сьогодні українці святкують Щедрий вечір

З 13 на 14 січня українці відзначають Старий Новий рік, або Щедрий вечір, а ще свято Маланки.

У давні часи свята Маланки, Василя і Хрещення пов’язували з новорічним циклом так званого Сонячного кола. Найважливішим було свято Щедрого Бога, який пізніше стали називатися Маланки, або Щедрий вечір.

З ранку господині починають готувати щедру кутю, яку заправляють медом і маком. Її ставлять в кутку. Також печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб пригощати щедрувальників та посівальників. На столах не пісні страви.

Сьогодні хлопці «водять Маланку» — співають пісні, танцюють, ставлять жартівливі сценки. Один хлопець як правило переодягається в жіноче плаття і його називають Маланкою.

По завершенню дії на перехресті доріг спалюють дідуха, — снопи соломи, що стояли в кутку від Святого вечора до Нового року, а потім стрибали через багаття. Вважалося, що це очистить від спілкування з нечистою силою.

А на наступний день, коли починає світати, прийнято ходити і засівати зерном. Спочатку йдуть до хрещених батьків та інших родичів.

На Маланки хлопці, які недавно сваталися, але отримали гарбуза, вдруге засилали сватів.

Традиція відзначати Старий Новий рік пов’язана з розбіжністю двох календарів: юліанського — календаря «старого стилю» і григоріанського — календаря «нового стилю». Ця розбіжність у XX-XXI століттях становить 13 днів, тому Новий рік за старим стилем відзначається в ніч з 13 на 14 січня.

Источник: Никопольский информационный портал

Постоянная ссылка на это сообщение: http://nostalji102fm.com.ua/archives/news/nikopol/52759

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.